Sakrament Chrztu Świętego

Sakrament chrztu jest udzielany w każdym czasie po wcześniejszym ustaleniu terminu w kancelarii parafialnej

1. Rodzice mają się zatroszczyć, aby chrzest dziecka odbył się w pierwszych tygodniach życia lub bez zwłoki, gdy dziecku zagraża śmierć.
    2. Chrzest dziecka ma się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka. Chrzest z innej parafii może się odbyć na podstawie pisemnej zgody własnego proboszcza.
    3. Chrzest zgłasza matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka. W kancelarii należy przedstawić:

a) odpis Aktu Urodzenia dziecka z USC;
    b) zaświadczenie o chrzestnych od ich własnego proboszcza, że mogą pełnić obowiązek chrzestnych (jeśli mieszkają w innej parafii).

4. Wymagania, aby ktoś mógł pełnić obowiązek chrzestnego:

a) ukończone 16 lat (dla ważnej przyczyny z tego wymagania można zwolnić)
    b) katolik, bierzmowany, który prowadzi życie zgodnie z zasadami wiary i obowiązku, który ma przyjąć;
    c) młodzież szkolna przedstawia zaświadczenie o uczęszczaniu na katechezę.

5. Chrzest osoby dojrzałej odbywa się po odpowiednim pouczeniu o prawdach wiary i obowiązkach chrześcijańskich oraz po przejściu praktyki życia chrześcijańskiego w katechumenacie.

Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.